Przejdź do treści

Jakie frony wybrać - z uchwytami czy bez?

Z pozoru mogłoby nam się wydawać, że jest to nie aż tak kluczowe, jednak wybór sposobu, w jaki będziemy otwierać fronty szafek w naszej kuchni, jest bardzo ważny. Wpływa on zarówno na wygodę korzystania z kuchni, na jej wygląd, oraz określa dostępność materiałów, z jakich możemy wykonać fronty kuchenne. Mamy dwie opcje do wyboru. Mianowicie aktualnie bardzo popularne fronty bezuchwytowe lub klasyczną zabudowę z uchwytami.

Kuchnia bezuchwytowa

W kuchniach, z systemem bezuchwytowym, możemy spotkać parę sposobów otwierania szafek. Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich. 

1. Tip-On

Prosty i najbardziej popularny sposób na bezuchwytowe otwieranie szafek. Po naciśnięciu frontu mechanizm na sprężynie odpycha go lekko od szafki, pozwalając ją otworzyć.

2. Frez

Czyli wcięcie od góry frontu, za które chwytamy w celu otworzenia szafki. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w szafkach dolnych i szufladach. Rzadziej możemy je spotkać w szafkach wiszących.

3. Cofnięty lub podniesiony wieniec

Jest to rozwiązanie, które stosuje się w szafkach wiszących. Dolna półka (wieniec dolny) jest lekko podniesiona lub krótsza od całej szafki. Dzięki czemu pozostawia przestrzeń na palce, by móc otworzyć front. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy frontach w połysku. Dzięki temu nasze szafki na dłużej pozostaną czyste i bez widocznych odcisków palców.

 

4. Servo Drive

Elektryczny system od firmy BLUM. Po naciśnięciu frontu elektryczny silnik wypycha prowadnicę od szuflady. Najczęściej taki system stosuje się w szafkach z wysoką szufladą pod zlewem na odpady. System jest często używany zwłaszcza w sytuacji, kiedy obie dłonie mamy zajęte lub brudne, wówczas naciśnięcie szafki kolanem daje mam komfort pozbycia się odpadu, nie brudząc przy tym frontu szuflady. Pamiętajmy, że decydując się na Servo Drive, musimy przygotować dodatkowe gniazdko elektryczne w obrębie takiej szafki. Kuchnie bezuchwytowe na pewno zachwycają swoim minimalistycznym i nowoczesnym wyglądem. Niestety taki sposób otwierania szafek pozostawia po sobie ślad - odciski palców na froncie. Ten problem dotyczy szczególnie właścicieli kuchni z ciemnymi frontami, zwłaszcza w połysku. W przypadku frontów o dokładniejszej fakturze takiej jak imitacja drewna lub betonu nie będą one tak widoczne.

Kuchnia z uchwytami

Jeśli nie jesteśmy fanami frontów bezuchwytowych, to czeka nas nie lada wyzwanie, gdyż aktualnie na rynku mamy ogromny wybór uchwytów. Od najprostszych form, po nowoczesne krawędziowe, czy klasyczne ze żłobieniami. Dobrze dobrane, podkreślą styl i charakter kuchni, a wręcz mogą stać się biżuterią zabudowy kuchennej. Dodatkowo w wielu domach, służy on jako wieszak na ścierkę lub uchwyt na telefon (w przypadku szafki wiszącej). Jak wiemy, wszystko ma swoje wady i zalety. W tym wypadku wadą jest dodatkowa powierzchnia, na której może gromadzić się kurz, jeszcze bardziej widoczny w przypadku czarnych uchwytów.

A może jedno i drugie?

Jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować się na żadną z opcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć oba style! Wizualnie atrakcyjnym i stylowym połączeniem, jest zastosowanie uchwytów w szafkach dolnych oraz systemu bezuchwytowego w szafkach wiszących. To jeden z aktualnych trendów polecanych przez projektantów. Nadaje frontom lekkości, a całemu wnętrzu ciekawego i niepowtarzalnego charakteru.

 

Poprzedni artykuł ERGONOMIA W KUCHNI - Jak zaprojektować praktyczną kuchnię?

Napisz komentarz

Komentarze muszą być zatwierdzone przed publikacją

* Pola wymagane