Przejdź do treści

ERGONOMIA W KUCHNI - Jak zaprojektować praktyczną kuchnię?

Funkcjonalna kuchnia jest przede wszystkim wygodna i praktyczna. Wszystko przebiega sprawniej, gdy zaprojektujemy ją, zachowując podstawowe zasady ergonomii. Dzięki temu zyskujemy zaoszczędzony czas i fizyczną energię. W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku jak w prawidłowy sposób zaprojektować najważniejsze miejsce w domu. Nic tak nie przyspiesza pracy, jak funkcjonalnie zaplanowane wnętrze. Od czego więc powinniśmy zacząć? Podstawową zasadą przy projektowaniu kuchni jest zachowanie trójkąta roboczego.

Trójkąt roboczy

Jest to rozmieszczenie danych stref do pracy. Główne sprzęty AGD, czyli płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak, tworzą wierzchołki trójkąta. Wierzchołki te są w odpowiedniej odległości. Całkowita długość trzech ramion trójkąta powinna wynosić od 400 do 790 centymetrów. Kuchnia powinna być podzielona na następujące po sobie strefy, w których wykonuje się poszczególne kroki w trakcie gotowania. Przy projektowaniu kuchni warto pamiętać również o tym, by osoby praworęczne zaplanowały pomieszczenie tak, aby poruszać się w trójkącie roboczym w prawą stronę od lodówki do kuchenki. Analogicznie osoby leworęczne w odwrotnym kierunku. Najważniejsze jest rozplanowanie tego, co znajduje się pomiędzy wierzchołkami trójkąta roboczego. Jak mamy to rozumieć?

Pomiędzy lodówką, a zlewem powinno znajdować się miejsce na wyłożenie produktów, które trafią zaraz do lodówki lub zlewu. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 120 - 210 cm. Pomiędzy zlewem, a płytą w odległości 120 cm - 210 cm powinien znajdować się blat roboczy. Pozostałe miejsce to blaty dodatkowe. Z kolei pomiędzy płytą, a lodówką istotne jest, aby bezpośrednio ze sobą nie graniczyły, ale również nie były zbyt daleko. Odległość to w tym wypadku również 120 cm - 210 cm.

Strefy w kuchni dzielimy na: strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania, oraz gotowania.
Uwaga: Należy pamiętać, że ergonomiczna kuchnia powinna być dopasowana do naszego wzrostu.
Blat powinien znajdować się około 10 cm poniżej łokci.

Jakie wyróżniamy układy w kuchni?

Układ naszych pomieszczeń jest różny. W każdym z nich należy jednak zastosować zasady ergonomii. Powyżej zdjęcia, które pozwolą nam zobrazować istniejące warianty, na planie różnych pomieszczeń.

W przypadku niewielkich pomieszczeń spotykamy najczęściej układ jednorzędowy. Nie należy jednak do zabudowań ergonomicznych. Zalecany jest wtedy blat, który ma przynajmniej 200 cm. Dobrze byłoby na środku umieścić stół, który spełniałby także rolę dodatkowego blatu.

Fajnym rozwiązaniem jest również zastosowanie szafek mobilnych lub blatu wyjeżdżającego. Układu jednorzędowego należy unikać w przypadku bardzo dużych kuchni, gdyż wydłuża przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi strefami.

Układ dwurzędowy jest bardzo funkcjonalny za sprawą bliskiej odległości wszystkich stref pracy.

Układ w kształcie litery L jest odpowiedni zarówno dla dużych, jak i dla małych kuchni. Daje efekt jasnej i otwartej kuchni.

Układ w kształcie litery U zapewnia więcej miejsca do przechowywania, jest więc jeszcze bardziej praktyczny niż dwurzędowy. Sprawdzi się w kuchni szerokiej i dość dużej.

Ergonomia to najlepszy przepis na udaną kuchnię

Badania naukowe dowodzą, że odpowiednie zaprojektowanie trójkąta roboczego skraca przebytą w czasie pracy nad posiłkami drogę, aż o 60% oraz czas poświęcony na gotowanie o 28%! Wyżej wymienione zasady z pewnością pozwolą nam umilić chwile podczas codziennej pracy w kuchni, a gotowanie stanie się przyjemnością.

Poprzedni artykuł 10 najczęstszych błędów przy projektowaniu kuchni
Następny artykuł Jakie frony wybrać - z uchwytami czy bez?

Napisz komentarz

Komentarze muszą być zatwierdzone przed publikacją

* Pola wymagane