Przejdź do treści
Z pozoru mogłoby nam się wydawać, że jest to nie aż tak kluczowe, jednak wybór sposobu, w jaki będziemy otwierać fronty szafek w naszej kuchni jest bardzo ważny. Wpływa on zarówno na wygodę korzystania z kuchni, jak i na, niemniej istotny, wygląd. Mamy dwie opcje do wyboru. Mianowicie aktualnie bardzo popularne fronty bezuchwytowe lub klasyczną zabudowę z uchwytem.

Kuchnia bezuchwytowa
W kuchniach z systemem bezuchwytowym, możemy spotkać parę sposobów otwierania szafek:
Tip-On
Prosty i najbardziej popularny sposób na bezuchwytowe otwieranie szafek. Po naciśnięciu frontu mechanizm na sprężynie odpycha go lekko od szafki, pozwalając ją otworzyć.
Cofnięty lub podniesiony wieniec
Jest to rozwiązanie, które stosuje się w szafkach wiszących. Dolna półka (wieniec dolny) jest lekko podniesiona lub krótsza od całej szafki. Dzięki czemu pozostawia przestrzeń na palce, by móc otworzyć front.
Frez
Czyli wcięcie od góry frontu, za które chwytamy w celu otworzenia szafki. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w szafkach dolnych i szufladach. Rzadziej możemy je spotkać również w szafkach wiszących.
Servo Drive
Elektryczny system od firmy BLUM. Po naciśnięciu frontu elektryczny silnik wypycha prowadnicę od szuflady. Najczęściej taki system stosuje się w szafkach z wysoką szufladą, na przykład pod zlewem na odpady.

Kuchnie bezuchwytowe na pewno zachwycają swoim minimalistycznym i nowoczesnym wyglądem. Niestety taki sposób otwierania szafek pozostawia po sobie ślad - odciski palców na froncie. Ten problem dotyczy szczególnie właściciel kuchni z frontami połyskowymi lub matowymi. W przypadku frontu o dokładniejszej fakturze takiej jak imitacja drewna lub betonu nie będą one tak widoczne.

Kuchnia z uchwytem
Jeśli nie jesteśmy fanami frontów bezuchwytowych to czeka nas nie lada wyzwanie, bo do wyboru mamy całą masę uchwytów. Asortyment jest ogromny. Od najprostszych uchwytów, po nowoczesne krawędziowe, czy klasyczne ze żłobieniami. Dobrze dobrane do stylu zabudowy podkreślą jej charakter. Ponadto za ich pomocą właściciel może wyrazić siebie. Dodatkowo może on posłużyć jako prosty uchwyt na telefon w przypadku szafki wiszącej, czy wieszak na ścierkę. Jak wiemy wszystko ma swoje wady i zalety. W tym wypadku wadą jest dodatkowa powierzchnia, na której może gromadzić się niepożądany kurz.



A może jedno i drugie?
Jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować się na żadną z opcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć oba style! Wizualnie atrakcyjnym i stylowym połączeniem, jest zastosowanie uchwytów w szafkach dolnych oraz systemu bezuchwytowego w szafkach wiszących. To jeden z aktualnych trendów polecanych przez projektantów. Nadaje frontom lekkości, a całemu wnętrzu ciekawego i niepowtarzalnego charakteru.